Jerzy Nowosielski. Setna rocznica urodzin artysty

Urodzony 7 stycznia 1923 roku Jerzy Nowosielski pozostaje jednym z najważniejszych współczesnych malarzy. Rysownik, scenograf, pedagog, filozof, teolog prawosławny, jeden z najwybitniejszych malarzy ikon. Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem Jerzego Nowosielskiego.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Artysta styku kultur, który o swojej sztuce mawiał, że jest odzwierciedleniem walki anioła z diabłem w człowieku. Cały swój ogromny artystyczny dorobek stylizował na ikonę. Ikona była malarskim wyborem artysty.

Od 1940 studiował na Wydziale Malarstwa Dekoracyjnego krakowskiej Staatliche Kunstgewerbeschule Krakau u profesora Stanisława Kamockiego. W latach 1945 – 1948 ukształtował się styl artysty. Malował wtedy stylizowane akty, martwe natury, a także pejzaże miejskie. To właśnie z tego okresu pochodzi obraz, pt. ”Bitwa o Addis Abebę” (1947), który do dziś pozostaje autorską wizytówką malarza. Także w roku 1947 został asystentem Tadeusza Kantora w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Krakowie, z którym współpracował przez kolejne trzy lata, aż do momentu zwolnienia Kantora z tej uczelni.

Debiut wystawienniczy Jerzego Nowowsielskiego miał miejsce w 1955 roku, już rok później artysta reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji, zaś w 1959 roku – w Sao Paolo. Od 1967 roku był profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, należał do Polskiej Akademii Umiejętności i Grupy Młodych Plastyków, a także był członkiem słynnej Grupy Krakowskiej. W 2000 roku został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tworzył od pierwszej połowy lat 40. do ostatniej dekady XX w. Ostatnie, niedokończone dzieło namalował w 1999 roku. Był to krzyż ołtarzowy dla ojców dominikanów na warszawskim Służewie.

Gościem Audycji Kulturalnych jest brat Marcin Świąder z Ordo Fratrum Minorum Cappucinorum, kapucyn, malarz ikon, wielbiciel twórczości Jerzego Nowosielskiego.

Z naszym gościem rozmawiamy o tym, dlaczego dla Jerzego Nowosielskiego teologia i szuka były nierozerwalnie związane oraz jaki wpływ jego malarstwo wywarło na innych ikonopisarzy. Brat Marcin Świąder opowiada również, w jaki sposób Nowosielski widział kobietę, która – za sprawą rozlicznych aktów – stała się wielkim tematem artysty, a także o specyfice jego pejzaży. W rozmowie pojawia się wątek Tadeusza Różewicza, który przyjaźnił się z Nowosielskim.

O artyście rozmawiamy w 100. rocznicę jego urodzin. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Więcej o Jerzym Nowosielskim usłyszą Państwo w rozmowie z dr Krystyną Czerni, badaczką twórczości artysty i historyczką sztuki.

Zdjęcie: Jerzy Nowosielski, Górowo Iławeckie, 1983 fot. Bohdan Tchórz, dzięki uprzejmości dr Krystyny Czerni.

Jerzy Nowosielski. Setna rocznica urodzin artysty – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera