Janusz Krasiński – żyć dla pisania prawdy

Prozaik, dramatopisarz, reportażysta, autor słuchowisk radiowych i adaptacji teatralnych, którego życie i twórczość naznaczone były traumą – Janusz Krasiński. Kordegarda i Muzeum Literatury zapraszają na wystawę poświęconą pisarzowi pt. „Janusz Krasiński – przeciw milczeniu”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Janusz Krasiński był harcerzem Szarych Szeregów, więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych oraz komunistycznego aparatu bezpieczeństwa PRL-u. Dziś uważany jest za jednego z najbardziej niedocenionych polskich pisarzy XX wieku.

„Moją obsesją jest mój życiorys” – wspominał pisarz, który debiutował wierszem „Karuzela” w 1956 roku. W późniejszych latach pisał również powieści, w tym jego pisarskie opus magnum – „Na stracenie”, reportaże, sztuki teatralne, wśród których najbardziej znana pozostaje „Czapa”, a także słuchowiska radiowe i scenariusze filmowe.

O pisarzu rozmawiamy z kustoszem Muzeum Literatury i kuratorką wystawy, Marią Dorotą Pieńkowską, która opowiada o dwóch odsłonach prezentacji. Na zewnątrz Kordegardy można oglądać tablice, na których przedstawiony jest życiorys Janusza Krasińskiego wraz z archiwalnymi fotografami. We wnętrzu galerii kuratorka przygotowała symboliczną podróż po biografii i twórczości pisarza.

Sercem wystawy jest potrójny więzienny portret Janusza Karsińskiego, jedyne istniejące zdjęcie z młodości artysty.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o człowieku, który pomimo traumatycznych doświadczeń, całe swoje życie przekonywał, że dobro jest niezniszczalne.

Janusz Krasiński – żyć dla pisania prawdy – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera