Henryk Chyliński jest znany ze stworzonych przez siebie znaków. Jego dziełem są między innymi godło promocyjne Teraz Polska i znaki PKN Orlen. Ale w naszym podcaście opowiada o swoim malarstwie.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
O byciu malarzem Henryk Chyliński marzył od dzieciństwa, ale pragmatyzm sprawił, że zdecydował się na studia na Wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jako projektant i kierownik artystyczny współpracował między innymi z warszawskimi teatrami, Telewizją Polską, Wydawnictwem Artystyczno-Graficznym RSW „Prasa-Książka-Ruch”. Jest autorem wielu rozpoznawalnych znaków. Malarstwem zajął się dopiero na emeryturze, ale swojej decyzji sprzed lat nie żałuje. Zresztą jego obrazy i znaki mają ze sobą wiele wspólnego. – Ja nie potrafię inaczej pracować, tylko właśnie jak gdyby używając szeroko pojętego symbolu i metafory. U mnie jeżeli ktoś dopatruje się czegoś realnego, to jest to albo w tle, albo obok jakaś symbolika. I nawet czasami trzeba pogrzebać dobrze czy zastanowić się, żeby to odnaleźć. Malarstwo moje też jest symboliczne – opisuje artysta.
W Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury można oglądać wybrane prace malarskie Henryka Chylińskiego. Tematem wystawy „Homo” są różne aspekty człowieczeństwa. – Człowiek to jest dziwne stworzenie. Właściwie stworzenie, które bardzo trudno jest nawet sprecyzować. I ja tutaj, w tych swoich obrazach, tego człowieka przedstawiam bardzo różnie (…) uczłowieczam, ale również i odczłowieczam – opowiada Chyliński. W swoim malarstwie opowiada o traumatycznych wydarzeniach z własnego życia, przedstawia poglądy na związek z absolutem, komentuje wydarzenia ze świata i przygląda się zmianom zachodzącym w związku z rozwojem cyfryzacji. Wraca także do geometrii, która towarzyszyła mu przez całą karierę. Uczłowiecza znaki, przekształcając ludzi w prostokątne formy i rozgrywa ich jestestwo w sytuacjach z życia wziętych – pisze w tekście kuratorskim dr Anna Rudek-Śmiechowska.
Wystawę „Homo” można oglądać w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury do 11. maja. Wstęp jest wolny.
A my zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy z artystą – Henrykiem Chylińskim.
fot. Mateusz Skonieczny
„Homo” – wystawa w Kordegardzie – transkrypcja podcastu