„Widocznie mamy bardzo dobry gust” – Wydawnictwo Dwie Siostry

dwie siostry bolonia

Europejski Wydawca Roku jest z Warszawy! Nagrodę przyznawaną podczas Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii zdobyło wydawnictwo Dwie Siostry. Rozmawiamy z jego założycielkami.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Międzynarodowe Targi Książki dla Dzieci w Bolonii to najważniejsze wydarzenie na świecie poświęcone literaturze dziecięcej i młodzieżowej. W tym roku odbyło się już po raz 55. Książki wydawane przez wydawnictwo Dwie Siostry były już wyróżniane podczas tych targów, ale po raz pierwszy do rąk właścicielek trafiła nagroda za całokształt. Organizatorzy imprezy wręczyli ją po raz szósty. – Wydawcy potrzebują takich nagród, bo wiele bardzo dobrych wydawnictw często nie odnosi sukcesów finansowych. Te nagrody wydawnicze to nie są nagrody za sukces, za to że każda książka wydana jest bestsellerem. My miałyśmy szczęście wydawać takie książki, które były bestsellerami, ale tak samo jesteśmy zaangażowane, a może nawet bardziej w te tytuły, które właśnie tymi bestsellerami nie są, bo one wymagają więcej prac. I takie tytuły też mamy w naszym dorobku, do których jesteśmy zawsze bardzo przekonane, ale to nie są wielkie nakłady, to nie są sukcesy przekładające się na sprzedaż – tłumaczy współwłaścicielka Wydawnictwa Dwie Siostry, Ewa Stiasny.

Wydawnictwo powstało w 2005 roku jako wspólny projekt trzech koleżanek – Jadwigi Jędryas, Joanny Rzyskiej i Ewy Stiasny – które postanowiły same wydawać takie książki, jakich im na polskim rynku brakuje. Wydają książki współczesnych autorów i wznawiają polskich klasyków. Ich publikacje były doceniane i nagradzane na całym świecie. – Nasze wydawnictwo już ma dwanaście lat, więc jakieś doświadczenie pewnie za tym przemawia, jakie te książki są. Uczymy się cały czas, ale wydaje mi się, że po prostu wydajemy takie książki, jakie nam się podobają. Widocznie mamy bardzo dobry gust – mówi jedna ze współwłaścicielek wydawnictwa, Joanna Rzyska.

Tego, czy ten gust pokrywa się z upodobaniami rodziców i jak zmienił się na przestrzeni lat rynek książek dla dzieci, dowiecie się z naszej rozmowy z Joanną Rzeską i Ewą Stiasny. Zapraszamy do słuchania.

Nagroda dla Dwóch Sióstr to nie jedyny polski sukces na tegorocznych targach bolońskich. Wyróżnienia Bologna Ragazzi Award 2018 otrzymały „Zgubiona dusza” Olgi Tokarczuk i Joanny Concejo wydana przez wydawnictwo Format oraz „Wytwórnik górą!” Madaleny Matoso wydany w Wytwórni.

Materiały prasowe: Bologna Children’s Book Fair

„Widocznie mamy bardzo dobry gust” – Wydawnictwo Dwie Siostry – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera