Umiejętność wsłuchiwania się w ulicę – „Hłasko. Proletariacki książę”

Okładka książki Radosława Młynarczyka „Hłasko Proletariacki Książe” na tle otwartych książek. Okładka przedstawia palącego Marka Hłasko w zbliżeniu, z uciętą ponad połową twarzy.

Anegdoty, wyobrażenia i plotki o życiu Marka Hłaski do dziś elektryzują zarówno zwolenników, jak i krytyków jego twórczości. W najnowszej biografii autora Radosław Młynarczyk analizuje życiorys pisarza, którego kariera była „jedną z najszybszych i najbłyskotliwszych w polskiej literaturze”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W 2015 r. w Wydawnictwie Iskry ukazał się „Wilk” – nieopublikowana dotąd powieść Marka Hłaski, stworzona przez niego w latach 50. Odnalazł ją Radosław Młynarczyk, zajmujący się wówczas edytorskim opracowaniem „Sonaty marymonckiej”. Prace nad wydaniem „Wilka” i innych dzieł Hłaski doprowadziły go do napisania biografii pisarza, którego twórczością fascynuje się od czasów młodości.

W naszym podcaście rozmawiamy z autorem o niełatwym życiorysie Hłaski, źródłach jego buntowniczej postawy i charakterystycznym stylu prozy. Czy pisarz celowo kreował obraz nieszczęśliwego, pesymistycznego prozaika? Dlaczego do wydania „Wilka” nie doszło po jego napisaniu i od czego warto zacząć przygodę z literaturą Marka Hłaski? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedź w audycji, zapraszamy do słuchania!

Książka „Hłasko. Proletariacki książę” ukazała się 28 października 2020 r. w Wydawnictwie Czarne.

Fot. okładka książki oraz grafika z domeny publicznej.

Umiejętność wsłuchiwania się w ulicę – „Hłasko. Proletariacki książę” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera