Opowieść o początkach jazzu w Polsce – Przemysław Dyakowski w cyklu „Muzyka wolności”

Transkrypcja nagrania do pobrania pod tekstem poniżej.

Przedstawiamy kolejny odcinek cyklu „Muzyka wolności. W 100. rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda”. Przez osiem tygodni prezentujemy rozmowy z muzykami, którzy debiutowali w latach 50. ubiegłego stulecia. Bohaterem kolejnego odcinka jest Przemysław Dyakowski, saksofonista, który miał być skoczkiem narciarskim. Artysta opowiada o miejscu spotkań krakowskiej elity i życiu artystycznym Krakowa. Z rozmowy z Jackiem Wróblewskim dowiemy się o sposobie przemycania amerykańskiej muzyki na potańcówkach w Zakopanem i o tym skąd wzięła się miłość do saksofonu. Nie zabraknie wspomnień na temat krakowskich Zaduszek Jazzowych, koncertu Stana Getza, komisu płytowego na Floriańskiej i modzie na Francję.

„Muzyka wolności” to opowieść o początkach jazzu w Polsce, a także o czasach Leopolda Tyrmanda, który był niestrudzonym i odważnym propagatorem tej muzyki, zrodzonej w „imperialistycznej” Ameryce. W tym roku wspominamy 100-lecie jego urodzin. O pierwszych krokach polskich jazzmanów w domach, klubach i na estradzie opowiadają oni sami – muzycy, pionierzy tego gatunku.

W kolejnych tygodniach zapraszamy na wspomnienia odsłaniające kulisy wydarzeń, które zapisały się historii polskiego jazzu. Przed nami jeszcze cztery rozmowy Jacka Wróblewskiego z:

  • Przemysławem Dyakowskim,
  • Wojciechem Karolakiem,
  • Andrzejem Dąbrowskim,
  • Lesławem Licem.

Pomysłodawcą i producentem cyklu jest Narodowe Centrum Kultury.

Patroni medialni: RadioJAZZ.FM i JazzPRESS.

Opowieść o początkach jazzu w Polsce – Przemysław Dyakowski w cyklu „Muzyka wolności” – transkrypcja nagrania

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera