Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi

Podłużne pomieszczenie w muzeum. Na dłuższych, przeciwległych ścianach znajdują się gabloty z eksponatami, a po środku przez całe pomieszczenie biegnie stół.

Muzeum Etnograficzne w Warszawie oferuje wakacyjną wyprawę do odległych rejonów Azji oraz Afryki. Na wystawie Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi odnajdziemy 1,5 tysiąca eksponatów, które przeniosą nas w przeszłość i historię dalekich kontynentów. Do odwiedzenia wystawy zaprasza kurator wystawy – Dariusz Skonieczko.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Nowa wystawa stała Muzeum Etnograficznego jest okazją do zgłębienia wiedzy o różnorodności, bogactwie tradycji, a także kulturze materialnej i duchowej Afryki i Azji. Zapoznanie się z bogatymi zbiorami eksponatów jest możliwe dzięki wyprawom polskich podróżników. W audycji usłyszymy m.in. o polskiej ekspedycji z udziałem afrykanisty – Leopolda Janikowskiego, który pragnął poznać i zrozumieć odległy od Polski kontynent. Efektem jego odkryć była pierwsza w Warszawie wystawa etnograficzna o Afryce. Kontynent azjatycki to z kolei okazja do zapoznania się z mistycyzmem, duchowością, a nawet elementami czarowniczymi związanymi z tą kulturą.

Jeden z naszych podcastów poświęciliśmy książce zatytułowanej „Wybitny polscy odkrywcy i podróżnicy”. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z jej autorami – Marią i Przemysławem Pilichami.

Zachęcamy Państwa również do sięgnięcia po książkę „Jak odkrywałem Michała Boyma – polskiego Marco Polo”. Publikacja pióra Edwarda Kajdańskiego, zasłużonego badacza Chin, jest dostępna na stronie Wydawnictwa NCK.

Fot. Widok wystawy dzięki uprzejmości Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Afrykańskie wyprawy, azjatyckie drogi – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Natalia Ryba

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera