Twórcy wystawy „Nasz dom. Historie Smolnej 8” przeprowadzili dziesiątki rozmów z mieszkańcami jednego z najsłynniejszych warszawskich bloków. W ten sposób powstała ekspozycja, która przedstawia niezwykłe sploty ludzkich losów. Połączyła je perła brutalistycznej architektury.
Blok mieszkalny znajdujący się w warszawskim Śródmieściu, na skarpie, przy ulicy Smolnej 8, potocznie nazywany „Młotkiem”, został zaprojektowany w 1964 roku przez Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego. Został ukończony w 1976 roku i szybko stał się charakterystycznym punktem centrum miasta.
Twórczość Jana Bogusławskiego można lepiej poznać słuchając rozmowy z kuratorką poświęconej mu wystawy, Weroniką Sołtysiak.
W budynku mieści się ok. 140 mieszkań. Niektórzy mieszkańcy stolicy mogą pamiętać działające niegdyś na ostatnich dwóch piętrach restaurację „Akropol” oraz klub „Top Floor”. Oba lokale są już zamknięte, a wejście na samą górę „Młotka” jest praktycznie niemożliwe.
Wystawa przedstawia Smolną 8 nie tylko jako obiekt unikatowy architektonicznie, ale przede wszystkim, jako miejsce, w którym od ponad pięćdziesięciu lat żyją ludzie o barwnych życiorysach. Studenci Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadzili rozmowy z mieszkańcami, którzy m.in. opowiadali im o tym jak trafili na Smolną i odnosili się do krążących wokół budynku legend.
Wystawę stworzyli: Julia Mazur, Katarzyna Lewandowska, Mikołaj Makutunowicz i Michał Dębski, którzy opowiedzieli o niej w Audycjach Kulturalnych (Opieka: Zofia Dworakowska we współpracy z Natalią Gretzyngier).
Ekspozycję „Nasz dom. Historie Smolnej 8” można oglądać do 29 listopada w Domu w Alejach (Al. Jerozolimskie 2).
Zdjęcia: dzięki uprzejmości twórców / fot. Justyna Radzymińska