„Łączyła różne światy” – fotografie Danuty Rago

Po raz pierwszy od niemal ćwierć wieku twórczość fotografki możemy obejrzeć na wystawie. „Fabryka złudzeń…” to ekspozycja prezentująca zarówno jej zdjęcia reklamowe i portretowe, jak i prace reportażowe. Zdjęcia wykonane przez jedną z najważniejszych postaci polskiej fotografii czasów PRL, do dziś zaskakują nietypową perspektywą.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Danuta Rago przez ponad cztery dekady współtworzyła polski fotoreportaż i fotografię prasową. Pracowała dla czasopism „Świat” i „Perspektywy”, czołowych tygodników o tematyce społeczno-kulturalnej, a w 1977 roku Rago została szefową zespołu fotoreporterów tego ostatniego. Jako członkini Związku Polskich Artystów Fotografików i wieloletnia prezeska okręgu warszawskiego, doprowadziła do powstania wielu publikacji i wystaw.

Wystawa „Fabryka złudzeń. Fotografie Danuty Rago” przypomina niesłusznie zapomnianą twórczość artystki. Pierwsza indywidualna prezentacja fotografii Rago od niemal ćwierćwiecza, ukazuje różne obszary jej twórczości w zaskakujących zestawieniach. Znalazły się tu czarno-białe fotografie reportażowe i barwne zdjęcia reklamowe, ujęcia hal produkcyjnych i peerelowskiego postępu. Wiele z nich stanowi komentarz dotyczący realiów komunistycznej Polski.

Danuta Rago robiła też kolorowe fotografie użytkowe – pełne żywych barw, przedstawiające młodych, atrakcyjnych ludzi i pożądane towary. Kapitalistycznemu światu przyglądała się podczas podróży do Nowego Jorku. Zdjęcia przywiezione z tego wyjazdu to spontaniczne ujęcia nieznajomych w przestrzeni publicznej.

Metodę pracy Rago pozwalają poznać archiwalne numery tygodnika „Perspektywy”, a także stykówki i wglądówki. Wśród obiektów znalazła się także publikacja „Samo życie” – album fotografii reporterskiej z 1971 r. Rago jest jedyną kobietą wśród 40 fotoreporterów współpracujących państwową Centralną Agencją Fotograficzną.

O wystawie „Fabryka złudzeń. Fotografie Danuty Rago”, którą do 10 grudnia można oglądać w siedzibie Fundacji Archeologia Fotografii, opowiedziała kuratorka ekspozycji, dr Weronika Kobylińska.

Zdjęcia: dzięki uprzejmości Fundacji Archeologia Fotografii.
Zdjęcie główne: Danuta Rago, Autoportret, 1959 Christopher Grabowski, FAF

„Łączyła różne światy” – fotografie Danuty Rago – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera