Familekt, gwara i dialekt. O szczególnych odmianach języka

Od dziewięciu lat Narodowe Centrum Kultury popularyzuje wiedzę o polszczyźnie w ramach kampanii Ojczysty – dodaj do ulubionych. Jednym z jej elementów jest program dotacyjny, który umożliwia realizację wartościowych projektów w całej Polsce. Dziś w Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z beneficjentami programu – twórcami „DoMowego” i „Języków Pogranicza”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Katarzyna Sołtan-Młodożeniec i Joanna Mueller opowiedzą Państwu o familekcie, czyli języku rodzinnym. To niepowtarzalny zbiór słów, za których powstaniem najczęściej stoją najmłodsi domownicy. Dlaczego warto go pielęgnować? Na to pytanie odpowiadają współtwórczynie projektu „DoMowy”.

Zabierzemy też Państwa na przygraniczne tereny wokół Włodawy, gdzie Muzeum Zespołu Synagogalnego powołało do życia program „Języki Pogranicza”. O specyfice wielokulturowego tygla opowie Bogusław Smolik, a prof. Feliks Czyżewski wytłumaczy, czym różni się gwara od dialektu. Zastanowimy się też nad przyszłością gwar, które stopniowo zanikają.

Obydwa projekty otrzymały dofinansowanie w ramach programu dotacyjnego Ojczysty – dodaj do ulubionych 2020, realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Familekt, gwara i dialekt – transkrypcja podcastu

 

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera