Enigma. Zagadka rozwiązana

Od 9 listopada w Kordegardzie będą mogli Państwo obejrzeć wyjątkową wystawę. Po raz pierwszy w Polsce szerokiej publiczności zostanie zaprezentowana replika Enigmy. Ekspozycja powstała we współpracy Muzeum Historii Polski i Narodowego Centrum Kultury.

Nowatorska maszyna szyfrująca została opatentowana w Niemczech pod koniec I wojny światowej. Znaczące skomplikowanie mechanizmu szyfrowania umożliwiło wykorzystanie Enigmy w celach wojskowych. Jej kod wydawał się niemożliwy do złamania. W grudniu 1932 roku udało się to jednak kryptologom z Biura Szyfrów i trzem matematykom z Uniwersytetu Poznańskiego. Informacje zdobywane dzięki rozszyfrowaniu Enigmy miały ogromne znaczenie strategiczne. Według niektórych historyków, wpłynęły na wynik II wojny światowej.

W 2020 roku egzemplarz repliki Enigmy trafił do zbiorów Muzeum Historii Polski dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wraz z oryginalną maszyną używaną przez niemieckie siły lądowe, zostanie zaprezentowany w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury. W podcaście rozmawiamy z kuratorami wystawy – Grzegorzem Dumałą i Grzegorzem Rutkowskim.

Jak doszło do złamania kodu? Kto stworzył repliki Enigmy na potrzeby polskiego wywiadu? Czym różniły się one od oryginału i wreszcie – jakie znaczenie dla przebiegu całej wojny miało to wydarzenie? Zapraszamy do słuchania!

Fot. Niemiecka maszyna szyfrująca Enigma, Niemcy, 1931, Muzeum Historii Polski.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Martyna Matwiejuk

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera