Drzeworyt ludowy – zaginiona sztuka?

Niewiele wiemy dziś o ośrodkach drzeworytu ludowego. Zachowane odbitki i klocki drzeworytnicze z różnych obszarów Polski prezentuje wystawa czasowa w Muzeum Śląskim w Katowicach. O historii i losach tej techniki rozmawiamy dziś z kuratorką katowickiej ekspozycji.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Dawne drzeworyty ludowe były poświęcone przede wszystkim tematyce sakralnej. Postaci świętych miały chronić domowników i gospodarstwo. Rzezane w drewnie klocki wykorzystywano do wielokrotnego wykonywania odbitek, które często kolorowano i podklejano pod obrazki na szkle. Charakteryzował je uproszczony sposób przedstawienia postaci, silny kontrast między płaszczyzną a wzorem i bogactwo elementów zdobniczych.

Pod koniec XIX wieku artyści i kolekcjonerzy, zafascynowani sztuką ludową, odkryli drzeworyty z Płazowa. To zapoczątkowało zainteresowanie ludową odsłoną tej techniki, inspirującą przyszłych twórców. O historii drzeworytu ludowego w Polsce opowiada w podcaście Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko, kuratorka wystawy trwającej w Muzeum Śląskim. Ekspozycja „Drzeworyt ludowy – zaginiona sztuka?” prezentuje drzeworyty i klocki drzeworytnicze z XVIII, XIX oraz z początku XX wieku. W ślad za organizatorami, zadajemy w podcaście pytanie postawione w tytule wystawy. Zapraszamy Państwa do odkrycia tej rzadko przywoływanej dziedziny sztuki.

Fot. dzięki uprzejmości Muzeum Śląskiego.

Drzeworyt ludowy – zaginiona sztuka? – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera