Obraz Marcina Zaleskiego na wystawie z cyklu Utracone / Odzyskane

„Wnętrze Katedry w Mediolanie”, dzieło słynnego dziwiętnastowiecznego wedutysty, można oglądać w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury. Obraz, który najprawdopodobniej po upadku powstania warszawskiego zaginął z Muzeum Narodowego, powrócił do kraju dwa lata temu.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Cykl wystaw Utracone / Odzyskane prezentuje najcenniejsze odzyskane obiekty zaginione podczas wojny. Jednym z nich jest obraz „Wnętrze Katedry w Mediolanie” pędzla Marcina Zaleskiego. Ten XIX-wieczny malarz rozpoczynał swoją artystyczną ścieżkę w krakowskim zakładzie ramiarskim. Stopniowo odkrywany talent spowodował, że zamiast oprawiać obrazy w ramy, Zaleski zaczął je kopiować. Zorganizowana w 1828 roku wystawa prac młodego artysty zaowocowała rocznym stypendium, w ramach którego podróżował po Europie. Kilka lat później w Warszawie namalował obraz, który od 29 czerwca można oglądać w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury.

Jak mówi w podcaście ks. dr hab. Janusz Nowiński, jest to jedno z pierwszych dojrzałych płócien malarza. Dostrzegamy na nim cechy charakterystyczne dla twórczości artysty, który zdobył uznanie krytyków i rozgłos wśród publiczności. O szczególnym sposobie malowania Marcina Zaleskiego opowiada też Dorota Zemła – konserwatorka jego prac. Zapraszamy do słuchania!

Obraz „Wnętrze Katedry w Mediolanie”, wraz z „Autoportretem” i warszawskimi pejzażami Marcina Zaleskiego, można oglądać w Kordegardzie do 18 lipca 2021 roku. Wystawa z cyklu Utracone / Odzyskane jest współorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury, Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKDNiS oraz Muzeum Narodowe w Warszawie.

Obraz Marcina Zaleskiego na wystawie z cyklu Utracone / Odzyskane – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera