Właśnie ukazała się kolejna część serii atlasów przybliżających stołeczną architekturę. Po Saskiej Kępie, Mokotowie, Ochocie, Powiślu, Żoliborzu, Pradze, Śródmieściu Północnym, Muranowie i Grochowie, przyszedł czas na Śródmieście Południowe. Publikacja wydana nakładem Centrum Architektury obejmuje obszar rozciągający się na południe od Alej Jerozolimskich, między Skarpą Warszawską a ulicami Tytusa Chałubińskiego i Al. Niepodległości oraz ulicami Batorego i Boya.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Gośćmi Audycji Kulturalnych są autorzy wyboru i opisów obiektów – architekt Michał Kempiński oraz historyk Krzysztof Mordyński. W atlasie „ŚRÓD PD” proponują zestawienie 70 obiektów znajdujących się na terenie dzielnicy. „Staraliśmy się wybierać je w taki sposób, aby opowieść o Śródmieściu Południowym była w miarę kompletna, żeby każdy z okresów historycznych i każdy ze stylów architektonicznych był w jakiś sposób reprezentowany” – mówią nasi rozmówcy. W publikacji znajdą Państwo krótkie opisy i ilustracje dotyczące np. osiedla Latawiec, Hali Koszyki czy gmachu Muzeum Narodowego.
Rozmowa jest okazją do odpowiedzi na pytanie dlaczego dawniej uważano Śródmieście Południowe za „lepsze” od północnej części dzielnicy. Usłyszą Państwo również o tym, co pozostało po czasach stanisławowskich i jak mógłby wyglądać ten teren, gdyby zrealizowano wszystkie powojenne plany zagospodarowania przestrzeni Śródmieścia. Zapraszamy do słuchania.
Zdjęcie: Narodowe Archiwum Cyfrowe, okładka atlasu „ŚRÓD PD”.
Ilustrowany atlas architektury Śródmieścia Południowego – transkrypcja podcastu