Antoni Fałat – malarz, grafik i rysownik, twórca Europejskiej Akademii Sztuk, pozostaje jednym z najciekawszych polskich artystów drugiej połowy XX wieku i pierwszej połowy XXI wieku. Galeria Opera w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie pokazuje przekrojowo twórczość artysty od jego najwcześniejszych prac z lat 60. do tych ostatnich, stworzonych kilka lat temu.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Gościem Audycji Kulturalnych jest Marcin Fedisz, kurator wystawy, który opowiada o tym, co najważniejsze w sztuce Antoniego Fałata. W centrum zainteresowania artysty jest człowiek, uchwycony jakby w fotograficznym kadrze. Zresztą stara fotografia, często inscenizowana, to jedna z najwcześniejszych inspiracji artysty.
Antoni Fałat portretuje kobiety. Otoczony jest kobietami, tymi najważniejszymi – żoną i córkami, które uwiecznia na płótnach, a także na gobelinach. To portrety pełne sprzecznych emocji, niepokoju, wielu sensów. Malarstwo Fałata jest niedopowiedziane, pozostawia widza w jego własnych interpretacjach.
Marcin Fedisz opowiada o kilkunastu z kilkudziesięciu obrazów wybranych przez niego na wystawę. Wszystkie dzieła pochodzą z archiwum artysty: z domu, pracowni, z mieszkania córki. Jest to więc więc bardzo prywatne spotkanie z artystą.
Czy Antoni Fałat, który od kilku lat nie tworzy obrazów, powiedział ostatnie malarskie słowo? Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Antoni Fałat w Galerii Opera – transkrypcja podcastu