Antoni Fałat w Galerii Opera

Antoni Fałat – malarz, grafik i rysownik, twórca Europejskiej Akademii Sztuk, pozostaje jednym z najciekawszych polskich artystów drugiej połowy XX wieku i pierwszej połowy XXI wieku. Galeria Opera w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie pokazuje przekrojowo twórczość artysty od jego najwcześniejszych prac z lat 60. do tych ostatnich, stworzonych kilka lat temu.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Gościem Audycji Kulturalnych jest Marcin Fedisz, kurator wystawy, który opowiada o tym, co najważniejsze w sztuce Antoniego Fałata. W centrum zainteresowania artysty jest człowiek, uchwycony jakby w fotograficznym kadrze. Zresztą stara fotografia, często inscenizowana, to jedna z najwcześniejszych inspiracji artysty.

Antoni Fałat portretuje kobiety. Otoczony jest kobietami, tymi najważniejszymi – żoną i córkami, które uwiecznia na płótnach, a także na gobelinach. To portrety pełne sprzecznych emocji, niepokoju, wielu sensów. Malarstwo Fałata jest niedopowiedziane, pozostawia widza w jego własnych interpretacjach.

Marcin Fedisz opowiada o kilkunastu z kilkudziesięciu obrazów wybranych przez niego na wystawę. Wszystkie dzieła pochodzą z archiwum artysty: z domu, pracowni, z mieszkania córki. Jest to więc więc bardzo prywatne spotkanie z artystą.

Czy Antoni Fałat, który od kilku lat nie tworzy obrazów, powiedział ostatnie malarskie słowo? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Antoni Fałat w Galerii Opera – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera