Muzyka wolności – Lesław Lic

Przedstawiamy ostatni odcinek cyklu „Muzyka wolności. W 100. rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda”. Przez osiem tygodni prezentowaliśmy rozmowy z muzykami, którzy debiutowali w latach 50. ubiegłego stulecia. Bohaterem dzisiejszych wspomnień jest Lesław Lic – klarnecista, pianista, taper, aranżer, kompozytor, pedagog.Człowiek-legenda, związany z muzyką od 80 lat.

W rozmowie z Jackiem Wróblewskim artysta opowie o podarowanej przez mamę pasterskiej fujarce, sposobach na zakazy władzy ludowej, pożarze organów w Nowej Hucie, znajomości z Atomem (tytułowym bohaterem powieści Leopolda Tyrmanda) i kodeksie honorowym warszawskiego półświatka

„Muzyka wolności” to opowieść o początkach jazzu w Polsce, a także o czasach Leopolda Tyrmanda, który był niestrudzonym i odważnym propagatorem tej muzyki, zrodzonej w „imperialistycznej” Ameryce. W tym roku wspominamy 100-lecie jego urodzin. O pierwszych krokach polskich jazzmanów w domach, klubach i na estradzie opowiadają oni sami – muzycy, pionierzy tego gatunku.

Prezentowany materiał jest zapisem rozmowy telefonicznej. Ze względu na niedoskonałą jakość nagrania udostępniamy rozmowę z transkrypcją.

Pomysłodawcą i producentem cyklu jest Narodowe Centrum Kultury.

Patroni medialni: RadioJAZZ.FM i JazzPRESS

Fot. Festiwal Filmu Niemego, Emilian Aleksander.
Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera