Czy masowe świąteczne zakupy i grudniowe podróże z rodziną lub bez to nasze nowe zwyczaje bożonarodzeniowe? Gość dzisiejszego odcinka, Bratek Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, jest zdania, że tak. Rozmawiamy też o spędzaniu świąt po swojemu, prezentach (oraz ich braku) i sajgonkach podanych podczas wigilijnej kolacji.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Ile potraw wasze rodziny przygotowują na Wigilię? Moja 12 i do niedawna myślałam, że to uniwersalna liczba. Tymczasem w innych miejscach Polski może być ich na przykład 9. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby było to 1 lub 2 dania. Przecież już mało kto wierzy w to, że od liczby waz i pater na stole zależy nasze szczęście w Nowym Roku.
Nowe zwyczaje bożonarodzeniowe
Dawne tradycje odnoszą się do czasów, których już nie ma. Ale w miejsce tych zanikających pojawiają się nowe zwyczaje bożonarodzeniowe. Bo jak inaczej określić doroczne tłumy w sklepach i pociągach oraz świąteczne oferty biur podróży? Coraz częściej decydujemy się na spędzanie Bożego Narodzenia po swojemu (w bardzo różne sposoby) i nie jesteśmy w tym odosobnieni. Nie oznacza to jednak, że dawne zwyczaje odeszły już do lamusa.
W odcinku nie mówimy o religijnym aspekcie Bożego Narodzenia. Przyglądamy się temu, co mu towarzyszy, a ma inny rodowód.
Zawartość odcinka
Z tego odcinka dowiecie się między innymi:
- czy różnice w regionalnych zwyczajach bożonarodzeniowych nadal są w Polsce wyraźne;
- dla kogo tak naprawdę przeznaczone jest wolne miejsce przy stole podczas wigilijnej kolacji;
- co o naszych świątecznych zwyczajach powiedzieliby kosmici.
A jeśli należycie do tej grupy, której dużą przyjemność sprawia kultywowanie dawnych tradycji, zajrzyjcie do nas 25 grudnia. Swoją premierę będzie miał wtedy odcinek o polskich kolędach.
Fot. Jakob Owens
Jak zmieniły się zwyczaje bożonarodzeniowe – transkrypcja podcastu