Ciało i duch w twórczości Jerzego Tchórzewskiego – Agnieszka Bebłowska Bednarkiewicz

Fragment ekspozycji muzeum, na białych ścianach wiszą obrazy w stylu abstrakcyjnym.

Sądzę, że rolą malarza jest wywoływać życie, przemieniać bierną materię plastyczną w pulsujący życiem organizm – to artystyczne credo malarza, grafika i pedagoga, Jerzego Tchórzewskiego. 24 grudnia minie 20 lat od jego śmierci. Dorobek artysty prezentuje wystawa Jerzy Tchórzewski. Inne spojrzenie. Prace z kolekcji prywatnych. O twórczości malarza opowiada jej kuratorka, Agnieszka Bebłowska Bednarkiewicz.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Wystawa została podzielona na dwie części prezentujące ważne dla Tchórzewskiego tematy. Prace związane z ciałem i zmysłowością można oglądać w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury, a te, którym bliżej do rozważań nad duchowością, w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Współkuratorem ekspozycji jest syn artysty, Krzysztof Tchórzewski.

Jerzy Tchórzewski

Jerzy Tchórzewski urodził się w 1928 roku w Siedlcach. Mimo młodego wieku brał udział w walkach podczas II wojny światowej. Po wojnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i związał się z II Grupą Krakowską. Od połowy lat 50. mieszkał w Warszawie, gdzie pracował też jako pedagog na ASP.

Od początku działalności artystycznej blisko mu było do surrealizmu. Jego prace były pokazywane na ważnych wystawach w kraju i pokazach polskiej sztuki za granicą. Doceniano siłę jego malarskiej wizji i skomplikowaną fakturę obrazów.

Zawartość odcinka

Z tego odcinka dowiecie się między innymi:

  • kim był Jerzy Tchórzewski;
  • jakie skutki miała niechęć polskich artystów do socrealizmu;
  • w jaki sposób Tchórzewski eksperymentował z technikami malarskimi.

Wystawa Jerzy Tchórzewski. Inne spojrzenie. Prace z kolekcji prywatnych będzie czynna w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury do 12 stycznia, a w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej do 1 marca.

Fot. Bartek Bartosiński

Ciało i duch w twórczości Jerzego Tchórzewskiego – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera