W stronę modernizmu. Architekt Romuald Miller.


Zaprojektował budynek, w którym mieści się stołeczny Teatr Ateneum. Jego prace możemy podziwiać, odwiedzając pociągiem wiele polskich miast, a domy i osiedla, które opracował wciąż służą mieszkańcom. Twórczość Romualda Millera przybliża wydana niedawno obszerna monografia.

Romuald Miller był nie tylko uznanym architektem, którego projekty przetrwały do dziś. Zajmował się także badaniami naukowymi, budowaniem i wspieraniem środowiska architektonicznego (był pierwszym prezesem SARP-u), angażował się także w działalność społeczną i polityczną.

O architekturze dworców kolejowych w Polsce rozmawialiśmy z Krzysztofem Bzowskim, autorem przewodnika „Polska na kolejowych szlakach. Architektura, historia, nowoczesność”. Można jej wysłuchać tutaj.

Jest uznawany za przedstawiciela „pierwszego pokolenia polskich modernistów”. Jego projekty są rozsiane po terenach niemal całej II Rzeczpospolitej. Zasłynął jako projektant dworców kolejowych m.in w Żyrardowie, Grodzisku Mazowieckim czy Gdyni. Przez lata współpracował ze Związkiem Zawodowym Kolejarzy. Jednym z efektów jest siedziba Teatru Ateneum w Warszawie. To zresztą nie jedyny jego warszawski projekt – warto wspomnieć modernistyczną przebudowę Kliniki Chorób Dziecięcych przy ulicy Litewskiej, rozbudowę fabryki „dzwonkowej” (PWATiT) czy osiedle Związkowiec na Bielanach.

Legendarnym dyrektorem Ateneum i twórcą jego legendy był Janusz Warmiński, o którym więcej można dowiedzieć się słuchając rozmowy z Anetą Kielak-Dudzik.

Książka „W stronę modernizmu. Architekt Romuald Miller” prezentuje jego dorobek, zawiera blisko 400 ilustracji, w tym archiwalnych zdjęć niezachowanych budynków i reprodukcji oryginalnych projektów. O publikacji opowiedział nam jej autor, dr inż. architekt Michał Dudkowski.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Centrum Architektury.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera