Kolej na Pragę

Zawrotna prędkość 50 km/h, tragarze ciągnący kufry podróżne, zapach smaru i duszne przedziały III klasy – kolei końca XIX wieku daleko do współczesnych wygód. Była ona jednak wynalazkiem, który zmienił ludzkie życie, wpłynął na rozwój miast i przebudowę dzielnic. Opowiada o tym wystawa czasowa w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W jaki sposób Praga stała się ważnym węzłem kolejowym? Co w XIX wieku należało zabrać ze sobą w podróż? Czy zawód kolejarza uchodził za prestiżowy? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdą Państwo na ekspozycji zatytułowanej „Kolej na Pragę”. W Audycjach Kulturalnych opowiada o niej kuratorka – Anna Mizikowska. Model Pendolino, suknia podróżna i aplikacja umożliwiająca spacer po Nowym Bródnie to tylko kilka atrakcji, które czekają na odwiedzających wystawę.

Data otwierająca muzealną opowieść o praskiej kolei to 1862 rok. Otwarto wówczas Drogę Żelazną Petersbursko-Warszawską. Przez lata poszczególne połączenia kolejowe na Pradze ulegały zmianom. Jak mówi gość podcastu, „zauważalne jest, jak wędrowały dworce kolejowe”. Co zachowało się do dziś? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Wystawę „Kolej na Pragę” można oglądać do 15 października 2023 roku.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Warszawskiej Pragi.
Zdjęcie główne: Henryk Poddębski, Praga, trasa linii średnicowej, 1937, Muzeum Warszawy.

Kolej na Pragę – transkrypcja podcastu

 

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera