„Wszystko było inne i wszystko się zmieniło” – Wojciech Chmielewski o nowym zbiorze opowiadań

„Sylwia z Gibalaka” to 26 opowiadań, których bohaterowie przemieszczają się nie tylko po Warszawie, ale także w czasie – z sentymentem i nostalgią wspominają przeszłość, rozważają jaki wpływ miała na to kim i gdzie są dzisiaj.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Opowiadania Chmielewskiego znajdujące się w zbiorze „Sylwia z Gibalaka” powstawały od 2019 r. Dzieją się w różnych dzielnicach Warszawy, najczęściej w okolicy Mirowa – to tam, przy ulicy Krochmalnej swoje dzieciństwo spędził autor, choć jak sam podkreśla, opowiadania są fikcyjne.

Chmielewski tworzy portrety ludzi dorastających w cieniu zmian zachodzących na przestrzeni lat: przypomina Warszawę okupacyjną oraz utworzone wtedy getto, kreśli obraz szarej, PRL-owskiej rzeczywistości, chwile poprzedzające czas transformacji, a także kolorowe choć niepewne lata 90.

Opowiadania są bardzo mocno osadzone w rzeczywistości: bohaterowie odwołują się do konkretnych, historycznych wydarzeń (napad na bank przy ul. Żelaznej), aktualnych wówczas miejskich legend (Czarna Wołga) a także topografii miasta (numery tramwajów, nazwy przystanków autobusowych). W ten sposób łatwiej identyfikować się z bohaterami opowiadań oraz odczytywać towarzyszące im emocje. Autor opisuje sytuacje codzienne i prozaiczne, nadając im magiczny i niezwykły charakter.

Gościem Audycji Kulturalnych był Wojciech Chmielewski, pisarz, prozaik, autor zbioru „Sylwia z Gibalaka”.

Zdjęcie: Wydawnictwo Arcana.

„Wszystko było inne i wszystko się zmieniło” – Wojciech Chmielewski o nowym zbiorze opowiadań – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera