„Dzieją się rzeczy dziwne” czyli Gałczyński w interpretacji MUMIO

Co może wyniknąć z połączenia absurdalnego poczucia humoru MUMIO z twórczością Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego? Aby się o tym przekonać warto zapoznać się z wideorealizacją „Sceny z życia szkoły podstawowej nr 37 im. K.I Gałczyńskiego”. Projekt, który powstał z inicjatywy NCK, będzie można obejrzeć premierowo w Promie Kultury Saska Kępa w Warszawie.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Sceny z życia szkoły podstawowej nr 37 im. K.I Gałczyńskiego” to historia grona pedagogicznego, które pierwszego września przygotowuje się na przywitanie uczniów. Trwają ostatnie próby do akademii – część nauczycieli postawiło na występ teatralny, część szlifuje układ choreograficzny pod okiem wuefisty. Czujny widz, w pozornie normalnych historiach sekretarki Ireny, dyrektora, pedagogów rozpoczynających dopiero karierę w placówce, odnajdzie jednak fragmenty twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. „Jedenasta jedenaście”, „Orefeusz w piekle” czy „Gałązka wiśni” to zaledwie początek długiej listy wykorzystanych w wideorealizacji utworów.

W tym roku przypada 70. rocznica śmierci Gałczyńskiego. Projekt został zrealizowany z inicjatywy Narodowego Centrum Kultury, za inscenizacje odpowiadają członkowie MUMIO: Jadwiga Basińska, Dariusz Basiński oraz Jacek Borusiński. Całość przedstawienia postanowili umieścić w szkolnych murach, bo jak deklarują, szkoła jest miejscem, które – z różnych powodów – jest bliskie niemal każdemu.

Wideorealizację można obejrzeć na oficjalnym kanale YouTube Narodowego Centrum Kultury.

Autor zdjęć: Samuel Matuszczyk

„Dzieją się rzeczy dziwne” czyli Gałczyński w interpretacji MUMIO – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera