Przez 44 lata pełnił funkcję dyrektora teatru na warszawskim Powiślu, co jest rekordem na skalę europejską. Choć Janusz Warmiński tworzył wybitne spektakle i odkrywał nieprzeciętne talenty, to za jego największy sukces można uznać wykreowanie wspaniałego zespołu pracowników, nie tylko artystycznych, dla którego absolutnym priorytetem byli widzowie.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Losy Janusza Warmińskiego naznaczyła wojna – jako rodowity warszawiak walczył nie tylko w Armii Krajowej ale także w powstaniu warszawskim. Jeszcze przed jej zakończeniem brał udział w tajnych kompletach gdzie uczył się aktorstwa. Egzamin zdał w 1945 r. jednak szybko okazało się, że nie było to jego przeznaczenie.
Był wolnym słuchaczem w Szkole Filmowej w Łodzi i tam też rozpoczęła się jego przygoda z reżyserią w Teatrze Nowym. Razem z Kazimierzem Deymkiem dołączyli do PZPR i tworzyli spektakle socrealistyczne, mające na celu wychować socjalistyczną widownię. Legitymację partyjną rzucił po wprowadzeniu stanu wojennego.
W 1952 objął posadę dyrektora Teatru Ateneum w Warszawie – oprócz krótkiej dwuletniej przerwy, zajmował to stanowisko przez 44 lata! Oprócz spektakli które sam reżyserował, przedstawienia w Ateneum wystawiali m.in. Konrad Swinarski, Zygmunt Hubner czy Jerzy Grzegorzewski. Widownia przychodziła oglądać na scenie Mariana Kociniaka, Romana Wilhelmiego i największą gwiazdę, czyli Aleksandrę Śląską, prywatnie żonę Warmińskiego.
O otwarciu nowej sceny Ateneum można posłuchać w jednym z naszych podcastów.
Choć Warmiński nie ukrywał że dyrektorowanie nie jest prostą pracą, był oddany Ateneum bez reszty- czego dowodem był zespół ludzi, którzy oddali temu miejscu nawet kilkadziesiąt lat życia. Jak sam mówił „wierzył w teatr i ludzi którzy go tworzą”.
Z okazji 100. rocznicy urodzin reżysera, Instytut Teatralny zaprasza do udziału w konferencji poświęconej jego twórczości „Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum”.
O Januszu Warmińskim opowiedziała w Audycjach Kulturalnych Narodowego Centrum Kultury Aneta Kielak-Dudzik, sekretarz literacki Teatru Ateneum oraz autorka książki „Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum”.
Zdjęcie: Narodowe Archiwum Cyfrowe.
„Ateneum było dziełem jego życia”. Magia teatru wg Janusza Warmińskiego – transkrypcja podcastu