Miasto zniszczone w ponad 80%, 22 mln metrów sześciennych gruzu – tak kształtował się bilans destrukcji Warszawy po II wojnie światowej. Historię pierwszych lat odbudowy miasta prezentuje aktualna wystawa w Muzeum Warszawy. W jej centrum znalazły się ruiny, gruzy i wspomnienia ludzi, którzy wznosili miasto na nowo.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
„Jeśli coś jest w gruzach zapisane, to właśnie ta przejściowa i często umykająca w innych źródłach historia” – mówi Adam Przywara, kurator ekspozycji zatytułowanej „Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949”. Na wystawie odkrywamy proces przewartościowania gruzów, które od niechcianych odpadów stały się drogocennym budulcem nowej stolicy. Ekspozycja przybliża także temat prac porządkowych, prowadzonych w pierwszych latach powojnia.
Wystawa zanurzona jest również w aktualnych wątkach: odbudowy walczącej Ukrainy czy gospodarki cyrkularnej. W jakich miejscach współczesnej stolicy znajdziemy gruzy przedwojennego miasta? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
Ekspozycja potrwa do 3 września 2023 rok.
Zdjęcia: Muzeum Warszawy. Zdjęcie główne: Pracownicy brygad odgruzowujący ruiny kościoła św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży, 1945, fot. Zofia Chomętowska