„Zamieszkiwanie świata” Mirona Białoszewskiego

„Dom poety. Eseje o twórczości Mirona Białoszewskiego” to teksty wybitnych znawców literatury, które przybliżają i pozwalają odkryć świat w jakim mieszkał, tworzył i „zagnieżdżał się” poeta. Nowa publikacja Wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury wskazuje, że domem były nie tylko mury budynków, ale także miasto, a nawet słowa.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Miron Białoszewski (1922-1983) uznawany jest za jednego z najważniejszych współczesnych poetów i prozaików, ponadto zapisał się w historii jako nietuzinkowa postać, słynąca z niezwykłych zamiłowań i zwyczajów.

Więcej o twórczości poetyckiej Białoszewskiego można dowiedzieć się słuchając rozmowy z Maciejem Byliniakiem.

Jak dowodzą autorzy esejów, w ciągu swojego ponad 60-letniego życia, Białoszewski tworzył dla siebie domy: były to warszawskie adresy, ale także czaso-dom, mironczarnia czy słynne chamowo, którym zraził do siebie wielu sąsiadów z Saskiej Kępy. Domem były także wnętrza kościołów, miasto oraz świat słów i tradycja literacka.

Eseje podkreślają także znaczenie, jakie dla Białoszewskiego miała bliskość przyjaciół i otaczanie się zaufanymi ludźmi, a także podróże, których magię odkrył w drugiej połowie życia. Na to doświadczenie otworzył go wyjazd do Paryża. Potem podróżował też do USA, Egiptu, Bułgarii czy Macedonii.

O książce „Dom poety. Eseje o twórczości Mirona Białoszewskiego”, która ukazała się nakładem wydawnictwa NCK, opowiedział w Audycjach Kulturalnych redaktor publikacji, dr hab. Jacek Kopciński.

Publikacja jest dostępna w księgarni NCK.

„Zamieszkiwanie świata” Mirona Białoszewskiego – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera