Fotografia uwolniona od obowiązków. Wirtualna wystawa Edwarda Hartwiga

Edward Hartwig był fotografem wyjątkowym. Jego twórczość poruszała wiele tematów, spośród których każdy został uchwycony w niepowtarzalny, charakterystyczny dla artysty sposób. Przy okazji powstania wirtualnej wystawy, zabieramy Państwa w świat jego fotografii.

Transkrypcja podcastu do pobrania poniżej.

112 lat temu w Moskwie przyszedł na świat chłopiec, który za jakiś czas miał stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Pierwszy kontakt Edwarda Hartwiga z tą dziedziną sztuki przypadł na jego lata dziecięce, kiedy pomagał ojcu w prowadzeniu lubelskiego zakładu fotograficznego. Z czasem fotografia stała się w jego życiu pasją i twórczym środkiem wyrazu. Pozostawił po sobie tysiące prac przedstawiających ludzi, martwą naturę, architekturę i pejzaże. Zajmował się również fotografią teatralną i filmową, ale jego poszukiwania twórcze wymykały się klasyfikacjom.

W tym odcinku Audycji Kulturalnych rozmawiamy z kuratorką wirtualnej wystawy Edwarda Hartwiga – dr Mariką Kuźmicz. Historyczka sztuki opowiada o charakterze prac artysty i jego poglądzie na to, czym jest fotografia. Internetowa ekspozycja została dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Fotografie dzięki uprzejmości Fundacji Edwarda Hartwiga. © Danuta Hartwig-Saulewicz

Zainteresowanych fotografią zachęcamy do wysłuchania podcastu poświęconego życiu i twórczości Zofii Rydet.

Fotografia uwolniona od obowiązków. Wirtualna wystawa Edwarda Hartwiga – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera