Dama, satyryczka, bohaterka – wszystkie wcielenia Ha-Gi

Nazywana pierwszą damą polskiego rysunku satyrycznego Anna Gosławska-Lipińska była artystką wielokrotnie nagradzaną. Tworzyła rubrykę, która na łamach Szpilek ukazywała się przez niemal 40 lat. Agata Napiórska w książce „Ha-Ga. Obrazki z życia” udowadnia, że artystka była też kobietą niezwykle wyrazistą i odważną.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Anna Gosławska urodziła się w 1915 roku i już od najmłodszych lat przejawiała duże zainteresowanie rysunkiem, które pomagał jej rozwijać… ojciec jej przyszłego męża, Teodor Lipiński. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych, a w 1936 roku zadebiutowała na łamach „Szpilek”. Aż do jej śmierci w 1975 roku ukazywała się tam rubryka z jej dwoma rysunkami.

Razem z mężem, Erykiem Lipińskim, bywała regularnie w najważniejszych kawiarniach przedwojennej Warszawy: w Ziemiańskiej i w Zodiaku, razem z Witoldem Gombrowiczem czy Zuzanną Ginczanką.

O Zuzannie Ginczance posłuchają Państwo w jednym z naszych podcastów.

W czasie wojny wielokrotnie udowadniała swoją ogromną odwagę. Kilka razy uratowała męża, m.in. z obozu w Oświęcimiu czy z więzienia na Rakowieckiej. Zajmowała się także uciekinierami z warszawskiego getta. Po wojnie umocniła się jej pozycja znakomitej rysowniczki satyrycznej. Rysowane przez nią obrazi charakterystycznych kukiełek z wyłupiastymi oczami, opatrzone błyskotliwym komentarzem, podbiły serca czytelników „Szpilek”. Ilustrowała także „Świerszczyka”, rysowała plakaty i przygotowywała reklamy. Zmarła w 1975 roku.

O książce „Ha-Ga. Obrazki z życia”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy, opowiedziała w Audycjach Kulturalnych autorka – Agata Napiórska.

Grafiki dzięki uprzejmości wydawnictwa Marginesy.

Dama, satyryczka, bohaterka – wszystkie wcielenia Ha-Gi – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera