O jednej z najważniejszych postaci rodzimej fotografii nie wiemy za wiele. Zofia Rydet funkcjonuje w społecznej świadomości jako lekko przygarbiona kobieta w dojrzałym wieku, fotografująca mieszkańców polskiej wsi. W ślad za autorami książki „Zapisy pamięci. Historie Zofii Rydet” pytamy, kim była artystka, znana głównie z monumentalnego cyklu zatytułowanego „Zapis socjologiczny”.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Zofia Rydet przyszła na świat 5 maja 1911 roku w Stanisławowie. Jej życie naznaczone było szeregiem traum związanych z wojenną rzeczywistością Polski pierwszej połowy XX wieku. Debiut artystyczny Rydet przypadł na rok 1956, a od lat 60. artystka tworzyła rozbudowane cykle fotograficzne – m.in. „Mały Człowiek”, „Czas Przemijania” czy „Świat uczuć i wyobraźni”. Jej prace od samego początku wskazywały na szczególne zainteresowanie człowiekiem, który do końca życia fotografki pozostał głównym tematem jej zdjęć. Swoje najsłynniejsze dzieło, „Zapis socjologiczny”, Zofia Rydet tworzyła na przestrzeni kilkunastu lat, fotografując przede wszystkim ludność wiejską. Artystka zmarła w 1997 roku w Gliwicach, pozostawiając po sobie dziesiątki tysięcy wspaniałych fotografii.
O wyjątkowej fotografce opowiadają w Audycjach Kulturalnych: badacz twórczości Zofii Rydet – Karol Jóźwiak oraz reżyser, fotograf, a także przyjaciel artystki – Andrzej Różycki. Wraz z socjologiem Tomaszem Ferencem są oni autorami książki „Zapisy pamięci. Historie Zofii Rydet” wydanej nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego. Z naszego podcastu dowiedzą się Państwo o kilku istotnych wydarzeniach z życia artystki, które wpłynęły na jej późniejszą twórczość. Porozmawiamy również o tym, co dla Zofii Rydet było najważniejszym celem fotografii i jak udawało jej się docierać do nieznajomych, przypadkowych ludzi, którzy z ufnością spoglądali w obiektyw jej aparatu.
Zachęcamy do odwiedzenia strony Fundacji im. Zofii Rydet, gdzie znajdą Państwo zdigitalizowany przekrój szerokiej twórczości artystki.
Fotografie dzięki uprzejmości Fundacji im. Zofii Rydet