Mieczysława Ćwiklińska jest bohaterką najnowszej wystawy w Instytucie Teatralnym. Ekspozycję można ją oglądać już od 13 stycznia w Galerii Jednego Przedmiotu. Oglądając pamiątki po wielkiej gwieździe polskiej sceny, można tam również lepiej poznać jej barwny życiorys.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Mieczysława Ćwiklińska jest uznawana za jedną z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych. Choć najlepiej została zapamiętana ze swoich charakterystycznych ról komediowych, to popis umiejętności aktorskich dawała w dowolnym repertuarze scenicznym, także operowym. Status primadonny pomogły jej zdobyć lekcje śpiewu pobierane u Jana Reszke w Paryżu.
Na ekranie zadebiutowała w 1933 w filmie „Jego ekscelencja subiekt”. Grała nieprzerwanie aż do wybuchu wojny. W czasie okupacji pracowała w kawiarniach: „U Aktorek” oraz „Cafe Bodo”. Zaraz po wojnie wróciła na deski teatrów. Można ją było oglądać nie tylko w Warszawie, ale także w Krakowie czy Poznaniu, choć to ze stolicą, urodzona w Lublinie Ćwiklińska, była najbardziej związana.
Historię innej wielkiej gwiazdy przedwojennego kina – Poli Negri – poznacie słuchając odcinka z cyklu „Piosenka prawdę Ci powie”.
„Pani Miecia” zasłynęła również jako wielka elegantka. Była miłośniczką wytwornych strojów, a przede wszystkim kapeluszy. Zanim rozpoczęła karierę artystyczną prowadziła nawet dom mód, popularne wśród warszawianek miejsce w którym mogły uzupełnić swoją garderobę o najmodniejsze dodatki.
Ale Ćwiklińska to nie tylko wybitna artystka i znawczyni mody, ale także ulubienica publiczności. Jej nazwisko na teatralnym afiszu lub filmowym plakacie gwarantowało pełną widownię. To właśnie widzowie nadali Ćwiklińskiej pieszczotliwy pseudonim „Ćwikła”, później nazywali ją także „Panią Miecią”.
O wystawie „W garderobie Ćwikły”, współorganizowanej przez Instytut Teatralny oraz Muzeum Teatralne przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej, opowiedziała jedna z kuratorek – Magdalena Kulesza.
Zdjęcia dzięki uprzejmości IT oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.
„W garderobie Ćwikły” z wizytą u legendy polskiego aktorstwa – transkrypcja podcastu