„Sięgnij, nastaw, przewiń, słuchaj” – o fonografii w kwartalniku „Kultura Współczesna”

Przedostatni numer kwartalnika „Kultura Współczesna” został zatytułowany „Formotwórcze aspekty fonografii”. Jego autorzy zastanawiają się nad znaczeniem fizycznych nośników dźwięku, standardami wydawniczymi i pozamuzycznymi wrażeniami związanymi z odbiorem dzieł muzycznych.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Mam taki nawyk, już bardzo silny, że kiedy biorę płytę do ręki to zazwyczaj nie zaczynam od słuchania muzyki, tylko od studiowania tego, co daje nam to fizyczne wydanie” – mówi gość Audycji Kulturalnych, dr Radosław Marcinkiewicz. Jest on współtwórcą koncepcji całego numeru kwartalnika i autorem znajdującego się w nim artykułu „Ostrożnie z tym Motzartem, Ryszardzie!”. Onimiczne cząstki ramy wydawniczej publikacji fonograficznych.

Wielu z nas nie trzeba przekonywać do tego, że nośnik cyfrowy nie zastąpi pełni doświadczenia związanego z odbiorem muzyki wydanej na nośniku fizycznym – płycie kompaktowej, gramofonowej, kasecie magnetofonowej, czy innym, mniej rozpowszechnionym medium. W podcaście rozmawiamy o dodatkowym przekazie, który na wielu poziomach może skrywać fizyczne wydanie. Zapraszamy do słuchania!

Czasopismo znajdą Państwo na stronie Wydawnictwa NCK.

„Sięgnij, nastaw, przewiń, słuchaj” – o fonografii w kwartalniku „Kultura Współczesna” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera