Zapomniany mistrz. Twórczość Józefa Hechta

Zasłynął jako rytownik w latach 20. ubiegłego wieku. Tworzył nie tylko miedzioryty, ale także prace malarskie i rzeźby. Wybór dzieł reprezentujących wszystkie dekady twórczości Józefa Hechta można oglądać w Warszawie.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Józef Hecht urodził się w Łodzi w 1891 roku w rodzinie przedsiębiorcy tekstylnego. Studiował w krakowskiej ASP pod kierunkiem m.in. Józefa Pankiewicza i Wojciecha Weissa. Po studiach podróżował na południe Europy. W 1914 roku trafił do Berlina, gdzie zastał go wybuch I wojny światowej. Stamtąd trafił do Norwegii, w której spędził kolejne pięć lat. W jego sztuce graficznej i malarskiej zagościł wówczas północny krajobraz. Następnie odwiedził rodzinne miasto i wyjechał do Paryża, gdzie wniknął w międzynarodowe środowisko artystów i literatów. Wkrótce jego nazwisko stało się rozpoznawalne.

„Józef Hecht bardzo przykładał się do warsztatu” – mówi w audycji dr hab. Katarzyna Kulpińska, prof. UMK, kuratorka wystawy „Zapomniany mistrz. Twórczość Józefa Hechta”, prezentowanej w siedzibie Fundacji Art&Modern. Jak dodaje dr Magdalena Furmanik-Kowalska, koordynatorka projektu, mimo tworzenia w jednej z najstarszych technik graficznych, Hecht „był na wskroś modernistycznym artystą”. Na warszawskiej wystawie możemy oglądać jego obrazy, grafiki oraz rzeźby, stanowiące próbki wszystkich dekad jego twórczości. Podczas wernisażu premierę miał także album graficzny „Józef Hecht. Arka Noego/Atlas”, będący przypomnieniem dwóch pierwszych tek miedziorytów artysty, odpowiednio z 1926 i 1928 roku, dzięki którym twórca stał się rozpoznawalny.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, z której dowiedzą się Państwo, dlaczego Józefa Hechta możemy nazwać „dziadkiem współczesnej grafiki”. W rozmowie poruszamy także temat przyjaźni artysty ze Stanleyem Williamem Hayterem oraz trudny czas życia w ukryciu podczas II wojny światowej. Dlaczego nazwisko Hechta nie jest powszechnie znane w Polsce? O tym usłyszą Państwo w podcaście.

Obraz: Józef Hecht, Pejzaż norweski (Skaugumsasen), ok. 1918, olej na płótnie, 66,5 x 85,5 cm. Fot. Archiwum Wejman Gallery/ Fundacja Art & Modern

Zapomniany mistrz. Twórczość Józefa Hechta – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera