Na przekór tradycji. Wystawa „Teatralne maski Tadeusza Łomnickiego”

Najnowsza wystawa w Kordegardzie prezentuje 52 zdjęcia teatralnych kreacji Tadeusza Łomnickiego. Prace autorstwa wybitnych fotografików ukazują różnorodność scenicznych wcieleń jednego z największych polskich aktorów minionego stulecia. W podcaście rozmawiamy o tym, czym dla Łomnickiego było aktorstwo.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Gościem Audycji Kulturalnych jest Michał Smolis, kurator wystawy organizowanej wspólnie przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Narodowe Centrum Kultury. „Tutaj zdarzył się splot niezwykłych okoliczności, że w tym czasie urodził się facet tknięty iskrą Bożą, który był w stanie zagrać tak niesamowite rzeczy, miał tak ogromną wiedzę o ludzkiej naturze, nie wiadomo skąd” – usłyszą Państwo w podcaście. Czym Łomnicki zachwycał na scenie? Jak odnosiło się do niego środowisko teatralne? Ile był gotowy zrobić dla roli? Zapraszamy do słuchania!

Wśród autorów prezentowanych w Kordegardzie portretów znaleźli się: Edward Hartwig, Renard Dudley, Piotr Barącz, Zygmunt Rytka, Franciszek Myszkowski, Andrzej Krynicki, Juliusz Multarzyński, Marek Holzman, Mariusz Stachowiak i Renata Pajchel.

Wystawa „Teatralne maski Tadeusza Łomnickiego”, Kordegarda. Galeria Narodowego Centrum Kultury, 3 – 27 marca 2022, oprowadzanie kuratorskie – 27 marca, godz. 16:00.

Na zdjęciach widoki wystawy, fot. Wojtek Dobrogojski / NCK.

Na przekór tradycji. Wystawa Teatralne maski Tadeusza Łomnickiego – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera