Z okazji Dnia Drukarza, który przypada 4 czerwca, odwiedzamy Muzeum Drukarstwa Warszawskiego. Podążając za naszą przewodniczką, panią Barbarą Rogalską, zgłębiamy sekrety typografii – „czarnej sztuki”.
W połowie XV wieku Jan Gutenberg udoskonalił dotychczasową metodę druku. Odtąd technika ta mogła być stosowana przemysłowo. O działaniu pierwszej prasy drukarskiej i trudnościach związanych z tworzeniem składów stron opowiada w Audycjach Kulturalnych Barbara Rogalska, kustosz Muzeum Druku Warszawskiego. Z podcastu dowiedzą się Państwo m.in. jak niełatwym rzemiosłem było zecerstwo – jedna z dziedzin, bez których tworzenie książek i akcydensów byłoby niemożliwe. Zapraszamy do wysłuchania audycji o początkach sztuki drukarskiej i edytorskiej!
Muzeum Drukarstwa Warszawskiego jest jednym z oddziałów Muzeum Warszawy.
O tym, jakie konsekwencje przyniosło wynalezienie prasy drukarskiej z ruchomymi czcionkami przeczytają Państwo w kultowym dziele Marshalla McLuhana pt. „Galaktyka Gutenberga”. Książka jest dostępna w sklepie Wydawnictwa NCK.
Zachęcamy również do wysłuchania podcastu, w którym autorka książki „Zręczni”, Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, opowiada o polskim rzemiośle XX wieku.