Odkrywamy tajniki sztuki drukarskiej

Fragment ekspozycji: drewniano-metalowe urządzenia drukarskie stoją na podłodze, na ścianach wiszą opisane ryciny.

Z okazji Dnia Drukarza, który przypada 4 czerwca, odwiedzamy Muzeum Drukarstwa Warszawskiego. Podążając za naszą przewodniczką, panią Barbarą Rogalską, zgłębiamy sekrety typografii – „czarnej sztuki”.

W połowie XV wieku Jan Gutenberg udoskonalił dotychczasową metodę druku. Odtąd technika ta mogła być stosowana przemysłowo. O działaniu pierwszej prasy drukarskiej i trudnościach związanych z tworzeniem składów stron opowiada w Audycjach Kulturalnych Barbara Rogalska, kustosz Muzeum Druku Warszawskiego. Z podcastu dowiedzą się Państwo m.in. jak niełatwym rzemiosłem było zecerstwo – jedna z dziedzin, bez których tworzenie książek i akcydensów byłoby niemożliwe. Zapraszamy do wysłuchania audycji o początkach sztuki drukarskiej i edytorskiej!

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego jest jednym z oddziałów Muzeum Warszawy.

O tym, jakie konsekwencje przyniosło wynalezienie prasy drukarskiej z ruchomymi czcionkami przeczytają Państwo w kultowym dziele Marshalla McLuhana pt. „Galaktyka Gutenberga”. Książka jest dostępna w sklepie Wydawnictwa NCK.

Zachęcamy również do wysłuchania podcastu, w którym autorka książki „Zręczni”, Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, opowiada o polskim rzemiośle XX wieku.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera