Mistrzowie mówią: Janusz Kukuła

Janusz Kukuła – poeta, pisarz, wieloletni dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Twórca dwóch tysięcy spektakli. Mistrz Mowy Polskiej. Odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Z Januszem Kukułą spotkaliśmy się by porozmawiać o jego życiu – Teatrze Polskiego Radia, którego wielką historię tworzy już ponad trzydzieści lat.

Reżyser opowiadał Audycjom Kulturalnym o swoim debiucie, o pierwszych spotkaniach z Gustawem Holoubkiem, o nagrodzonym teatralnym Oskarem – nagrodą Prix Italia – spektaklu „Cyrk odjechał lwy zostały”, a także o wielkich rolach Krzysztofa Kowalewskiego.

Janusz Kukuła reżyserował także słuchowiska z wielkim rozmachem realizacyjnym. Należą do nich m.in. adaptacje „Trylogii” i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, powieściowy tryptyk Tolkiena oraz niezwykle obszerny audiobook według „Trylogii Husyckiej” Andrzeja Sapkowskiego. Gość audycji opowiada o największych wyzwaniach tego typu produkcji oraz o tym, dlaczego nie podjąłby się powtórnej reżyserii „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

„Poezja to dla mnie najważniejsza ze sztuk, bo dotyka tego, co w każdym człowieku jest, ale najczęściej boimy się do tego przyznać” – mówi gość Audycji Kulturalnych. Janusz Kukuła zdradza, dlaczego wielką miłością darzy poezję Cypriana Norwida i Juliana Tuwima.

Z dyrektorem Teatru Polskiego Radia rozmawiamy również o twórczości Aleksandra Fredy, który jest bohaterem tegorocznego festiwalu Dwa Teatry.

Narodowe Centrum Kultury jest fundatorem nagrody w kategorii „Scenariusz oryginalny lub adaptacja w słuchowisku”.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Zdjęcie główne: fot. Wojciech Kusiński

Zdjęcia: Archiwum Teatru Polskiego Radia

Mistrzowie mówią: Janusz Kukuła – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera