Od pionierek tworzących tuż po II wojnie światowej przez pierwsze absolwentki wrocławskiej Katedry Szkła, po projektantki współczesne. Muzeum Narodowe we Wrocławiu prezentuje wystawę poświęconą polskim designerkom szkła. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy na ten temat z dr Barbarą Banaś.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
„W czasach PRL-u projekty, które powstawały masowo w rozlicznych wówczas w Polsce hutach szkła, pozostawały w większości anonimowe i nie były podpisywane nazwiskami projektantów” – mówi kuratorka wystawy zatytułowanej „Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945-2020)”. To jedna z podstawowych trudności związanych z badaniem historii szklanych obiektów użytkowych w Polsce.
Na wrocławskiej wystawie możemy oglądać prace ponad dwudziestu projektantek. Jak mówi dr Barbara Banaś, „niektóre z nich wiązały się z hutami na całe swoje zawodowe życie, pracując w nich po trzy, cztery dekady”. Jak radzą sobie designerki, którym przyszło zmierzyć się z diametralnie inną sytuacją gospodarczą, po upadku i zamknięciu przeważającej części hut? To jedno z pytań postawionych przez twórców wystawy. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy na ten temat.
Wystawa prezentowana jest w Muzeum Narodowym we Wrocławiu do 14 stycznia 2024 roku.
Zdjęcie główne: Katarzyna Hałas, Wazony „Kongo”, szkło sodowe, barwione w masie, szlifowane, piaskowane, dla Amer-Glass, produkcja Huta DECO-GLASS w Krośnie, własność artystki, fot. Arkadiusz Podstawka, MNWr