Agnieszka Holland o „Szarlatanie”

Fotos z filmu „Szarlatan”. Starszy mężczyzna w białej kozuli pokazuje próbówkę z cieczą, poprzez uniesienie jej w prawej ręce, komuś nieujętemu na zdjęciu.

Czy warto żyć w zgodzie z naturą? Takie pytanie stawia nowy film Agnieszki Holland. Po „Gorejącym krzewie”, „W ciemności” czy „Obywatelu Jonesie” reżyserka sięgnęła po kolejną prawdziwą historię, tym razem z Czechosłowacji. Szarlatan to bowiem Jan Mikolášek – zielarz i uzdrowiciel, który nie bał się kompromisów. Na podstawie próbek moczu leczył hitlerowców i komunistów, biedaków i bogaczy.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Agnieszka Holland w Audycjach Kulturalnych opowiada dlaczego zainteresował ją scenariusz Marka Epsteina. Mówi też o dwuznaczności tytułu nowego filmu. Szarlatan to – według internetowego Słownika Języka Polskiego PWN – „oszust zwodzący ludzi swymi rzekomymi umiejętnościami i kwalifikacjami, ciągnący zyski z ludzkiej łatwowierności”. Tymczasem Jan Mikolášek, według różnych szacunków, leczył ziołami około 5 milionów (sic!) pacjentów, w zdecydowanej większości z powodzeniem.

„Szarlatan” to jednak nie tylko film o zielarzu. Obraz stawia też pytanie, czy warto żyć w zgodzie z własną naturą? Główny bohater skrywa tajemnicę, którą poznają Państwo oglądając film.

Dodajmy, że czeska Akademia Filmu i Telewizji wybrała „Szarlatana” na kandydata do najważniejszej filmowej nagrody – Oscara – w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy”. Trzymamy kciuki!

W podcaście wykorzystaliśmy fragmenty ścieżki dźwiękowej filmu.

Fot. materiały prasowe

Agnieszka Holland o „Szarlatanie” – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera