62. Jazz Jamboree: Jazzpospolita

Czterech elegancko ubranych mężczyzn, pozuje do zdjęcia.

Już jutro, 22 października, rozpocznie się kolejna odsłona warszawskiego Jazz Jamboree. To jeden z największych festiwali jazzowych w Polsce, cieszący się bogatą historią i wieloletnią tradycją. W tegorocznym programie znaleźli się wyjątkowi artyści, w tym zespół Jazzpospolita, którego założyciel, Stefan Nowakowski, jest gościem Audycji Kulturalnych.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Pierwsze Jazz Jamboree wybrzmiało w klubie „Hybrydy” w 1958 r. Było ono kontynuacją zainicjowanego dwa lata wcześniej festiwalu jazzowego, który odbył się w Sopocie, m.in. z inicjatywy Leopolda Tyrmanda. Polski jazz wyszedł z podziemia i stał wówczas zjawiskiem doświadczanym zbiorowo. Nastąpił rozkwit działalności artystycznej młodego pokolenia jazzmanów, którzy przeszli później do historii jako twórcy „polskiej szkoły jazzu”.

Od 62 lat festiwal Jazz Jamboree prezentuje najciekawsze oblicza sceny jazzowej – od wielkich legend po nietuzinkowe formacje, których twórczość nierzadko balansuje między różnymi gatunkami. Jednym z artystów, którzy w tym roku wystąpią na scenie festiwalu jest zespół Jazzpospolita, założony w 2008 roku przez Stefana Nowakowskiego. Jednoznaczne sklasyfikowanie ich muzyki nie należy do najłatwiejszych zadań. Z pewnością usłyszeć w niej można wpływy post-rocka i mariażu elektroniki z jazzem. I właśnie o muzyce jazzowej rozmawiamy w tym podcaście Audycji Kulturalnych.

Stefan Nowakowski opowiada od czego zaczęła się jego przygoda z jazzem i co czerpie z tego gatunku w swojej twórczości. Zastanawiamy się również czy istnieje pewien swoisty duch naszej rodzimej sceny jazzowej. Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

W materiale wykorzystano fragment utworu „Przypływ” z albumu „Przypływ” (Audio Cave, 2020).

Współorganizatorem 62. Jazz Jamboree jest Narodowe Centrum Kultury. Szczegóły wydarzenia znajdą Państwo na stronie.

Rozmowy o polskim jazzie mogą Państwo również obejrzeć w naszym cyklu „Muzyka wolności”.

Fot. Adam Karbowski

62. Jazz Jamboree: Jazzpospolita – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera