Secesja – harmonia, perfekcja, delikatność

Ponad 200 różnych dzieł pochodzących z wielu kolekcji tworzy w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie opowieść o niezwykłym nurcie, który oczarował artystów na przełomie XIX i XX wieku. Wystawa „Secesja – stylowa jedność sztuk” to okazja, by odkryć jego różnorodność reprezentowaną przez artystów w Polsce i za granicą.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Zarówno słowo secesja, jak i używane we Francji określenie „art nouveau” nawiązują do odcięcia się od wcześniej obowiązujących kanonów oraz ustalonych przed setkami lat wzorców. Charakterystycznymi cechami są faliste, miękkie linie, częste nawiązywanie i inspirowanie się motywami roślinnymi (artyści tego czasu uznawali naturę za najdoskonalszą formę), częste przedstawianie kobiet, najczęściej w wyidealizowany sposób, a także subtelna, pastelowa kolorystyka. Artyści inspirowali się także sztuką japońską.

Secesja była czasem ogromnego rozkwitu rzemiosła artystycznego, tworzono ze szkła, ceramiki, metalu. Obiektami sztuki miały być także przedmioty codziennego użytku: obrusy, wazony, przybory biurkowe, lampy czy zastawa stołowa.

Kres temu nurtowi w sztuce położył wybuch I wojny światowej, której okrucieństwo sprawiło, że piękno zeszło na dalszy plan i zmienił się sposób myślenia o świecie. Ostatecznie secesja obowiązywała w artystycznym świecie tylko ćwierć wieku.

Na ekspozycji znajduje się ponad 200 różnorodnych dzieł z kilkunastu polskich instytucji muzealnych, w tym z: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Lublinie, a także z kolekcji prywatnych.

Malarstwo reprezentują dzieła największych polskich artystów tego czasu m.in.: Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego, Józefa Mehoffera czy Wojciecha Weissa. Na wystawie znajdują się także grafiki (Teodora Axentowicza, Karola Frycza) oraz rzeźby (m.in. Konstantego Laszczki).

O wystawie „Secesja – stylowa jedność sztuk”, którą w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie można oglądać do 17 sierpnia 2023 r., opowiedziała jej kuratorka, Maria Stopyra.

Zdjęcia: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie / Karolina Pękala

Secesja – harmonia, perfekcja, delikatność – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera