Legnij le sã w brózdã! Kaszuby Michała Szlagi

„To pierwsza odsłona materiału, nad którym pracuję aktywnie od sześciu lat. W pewnym sensie wracam do starych myśli” – mówi w podcaście Michał Szlaga, utytułowany artysta, fotograf. W gdańskim Centrum św. Jana prezentowana jest jego wystawa poświęcona Kaszubom, o których twórca opowiada odwołując się do kultury regionu, wspomnień z dzieciństwa, historii rodzinnej, własnych emocji i przemyśleń.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Michał Szlaga jest autorem nagradzanych fotoreportaży i cykli fotografii, m.in. projektów „Stocznia” czy „Polska/Rzeczywistość”. Pokaz MICHÔŁ SZLAGA Cassubie fiksum-dyrdum Redëniô. Zôczątk. to pierwsza wystawa artysty, na której fotografia znalazła się w mniejszości. Za pomocą instalacji, multimediów i przedmiotów twórca stworzył multisensoryczną, osobistą opowieść o Kaszubach. Motywem, poprzez który opowiada o rodzinnym regionie, stała się rzeka Radunia. „Sztuka współczesna jest cudownym zestawem narzędzi, żeby opowiadać swoje historie” – przekonuje w rozmowie.

Na ekspozycji prezentowanej w gdańskim kościele św. Jana znalazło się osiem obiektów. O kilku z nich usłyszą Państwo w podcaście. W audycji wykorzystaliśmy fragmenty nagrania z instalacji Michała Szlagi pt. „Bazuna, wideo, 2023” (pierwszej pracy artysty związanej z dźwiękiem). Dawniej kaszubscy rybacy komunikowali się na akwenach właśnie za pomocą tych instrumentów. Wystawa potrwa do 13 sierpnia 2023 roku.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z twórcą, w której poruszamy również temat jego fotograficznej pasji. „Pierwotnie, to co mnie najbardziej interesowało, to był pejzaż. Właściwie mogę powiedzieć, że moja praca ze Stocznią to ujęcie pejzażowe tego terenu. Właściwie nigdy nie przestałem być pejzażystą” – mówi Michał Szlaga. „Fotografia wciągnęła mnie również dlatego, że pozwalała mi lepiej widzieć” – dodaje.

fot. Widok wystawy MICHÔŁ SZLAGA Cassubie fiksum-dyrdum Redëniô. Zôczątk. Zdjęcia dzięki uprzejmości artysty.

Legnij le sã w brózdã! Kaszuby Michała Szlagi – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera