Rysunki Zbigniewa Herberta. Nowa wystawa w Kordegardzie


Choć zasłynął głównie jako wybitny poeta i pisarz, twórca „Pana Cogito” przez całe życie rysował. Pozostawił po sobie aż 5000 szkiców, które były jego osobistymi notatkami z podróży, a także reinterpretacjami dzieł sztuki. Ich wybór można oglądać na wystawie „Próg pytania. Rysunki Herberta”.

Zbigniew Herbert (1924-1998) jest uznawany za jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich i europejskich XX w. Pierwszy z jego szkicowników jest datowany na 1958 r., czyli dwa lata po wydaniu książki poetyckiej „Struna światła”.

W swoich esejach podkreślał rolę kontaktu ze sztuką. Rysunki były nie tylko osobistymi refleksjami nad dziełami sztuki, ale też tym, co go zachwycało podczas licznych podróży. Co ciekawe, szkicował tylko – jego zdaniem najciekawsze – fragmenty większych całości. Decydował się także na liczne reinterpretacje.

Herbert pozostawił po sobie 290 zarysowanych skoroszytów. Często korzystał z materiałów, które jeszcze nie były dostępne w Polsce: długopisów czy flamastrów.

O wystawie „Próg pytania. Rysunki Herberta”, którą w Kordegardzie można oglądać do 23 czerwca 2024 r., opowiedziała jej kuratorka, Katarzyna Haber.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera