Samoświadomość i tytaniczna pracowitość. Rozmawiamy o wystawie „Abakanowicz. Totalna”

Do 28 sierpnia 2022 roku w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu potrwa wystawa prezentująca niemal 400 obiektów stworzonych przez Magdalenę Abakanowicz. Jak mówi jedna z kuratorek – dr Barbara Banaś, ekspozycja jest opowieścią o muzealnej kolekcji prac artystki.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Nie tylko abakany, „Tłum” czy „Plecy”. Wystawa prezentuje pełen zbiór dzieł Magdaleny Abakanowicz będący w posiadaniu Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Bogata kolekcja jest efektem współpracy artystki z wieloletnim dyrektorem placówki i kuratorem zbiorów polskiej sztuki współczesnej – Mariuszem Hermansdorferem.

O wystawie opowiada dr Barbara Banaś, współkuratorka. „Myślę, że niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ogromny wysiłek włożyła w budowanie swojego zaplecza warsztatowego i tworzenie sieci kontaktów” – opisuje pracę Abakanowicz nasza rozmówczyni. „Była niejako managerem samej siebie” – usłyszą Państwo w podcaście.
Czy Abakanowicz wyprzedzała swój czas? Jakie było jej podejście do komponowania wystaw? W jaki sposób zmieniał się jej sposób pracy? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy wokół wystawy „Abakanowicz. Totalna”!

O dorobku artystki rozmawialiśmy też z Jakubem Gawkowskim w podcaście „Abakany i inne formy przestrzenne. 90. rocznica urodzin Magdaleny Abakanowicz”.

Na zdjęciach widoki wystawy „Abakanowicz. Totalna”.

Samoświadomość i tytaniczna pracowitość. Rozmawiamy o wystawie „Abakanowicz. Totalna” – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera