Razem i na przemian – to hasło spotkań poetyckich organizowanych przez Muzeum Literatury w Warszawie. Co miesiąc zaproszeni twórcy spotykają się, by w parach czytać wiersze i rozmawiać o poezji.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
W tym roku obchodzimy 220. rocznicę urodzin Adama Mickiewicza. Z tej okazji Muzeum Literatury w Warszawie, którego wieszcz jest patronem, zorganizowało cykl spotkań poetyckich. Zaproszeni goście, poetka i poeta w różnym wieku i z różnym dorobkiem, będą czytać swoje wiersze, rozmawiać o poezji i właśnie o Mickiewiczu. – Wszyscyśmy z niego, jak mówił inny wielki poeta doby polskiego romantyzmu, Krasiński Zygmunt. Ja jestem osobiście ciekaw, jak współcześni poeci widzą Mickiewicz, jak widzą jego poezję, jak do niej podchodzą i czy w ogóle biorą ją pod uwagę w swojej twórczości – mówi współorganizator spotkań, Jan Barański.
W Muzeum Literatury duch Mickiewicza jest wiecznie żywy, między innymi za sprawą stałej ekspozycji poświęconej poecie. Wystawę często odwiedzają uczniowie. Ale czy po opuszczeniu szkolnych murów zdarza im się sięgnąć po twórczość wieszcza? – Nie da się zaprzeczyć, że Adam Mickiewicz uchwycił polską duszę i naturę. Na ile to jest aktualne dzisiaj, między innymi na to pytanie te spotkania mają próbować odpowiedzieć – dodaje Barański.
Spotkania pod hasłem „Razem i na przemian” odbywają się co miesiąc w Muzeum Literatury w Warszawie. Zapraszamy do wysłuchania naszej relacji z inauguracji cyklu.
Poeci o sobie i Mickiewiczu – transkrypcja podcastu