Wyspiański w Muzeum Narodowym w Krakowie

Od miniaturowych szkiców po monumentalne projekty witraży – w sumie blisko 500 eksponatów prezentowanych jest na wystawie zatytułowanej Wyspiański, którą oglądać można w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie do 20 stycznia 2019.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Jest to największa wystawa artysty: malarza, grafika, poety, dramatopisarza, scenografa, reformatora teatru, a nawet projektanta wnętrz. Wyspiański na tej wystawie to artysta totalny, zaś odwiedzający w specjalnie zaaranżowanych salach mogą – prawie dosłownie – wejść do jego świata.

W specjalnie zaprojektowanych wnętrzach eksponowana jest niemal cała kolekcja malarstwa portretowego i pejzażowego wykonana pastelami, projekty dekoracji kościołów i projekty kostiumów teatralnych, autorskie wydania dramatów, meble, listy, prace dobrze znane oraz nieoczywiste, a także najnowsze odkrycia naukowe badaczy twórczości Stanisława Wyspiańskiego.

Po ekspozycji oprowadzają kuratorka Magdalena Laskowska oraz Łukasz Gaweł – wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie i autor biografii artysty Wyspiański, na chęciach mi nie braknie…

Aby urozmaicić wystawę, czterokrotnie w tym roku pojawią się na niej obiekty z kolekcji obcych, w tym bardzo rzadko pokazywane.  Od 15. marca do 13. maja w ramach projektu „Wyspiański Aneks” można oglądać dwa pastelowe portrety Zofii i Marii Pareńskich – pierwowzorów sympatycznych panien z „Wesela”.

Gmach Główny Muzeum Narodowego, w którym prezentowana jest ekspozycja, jest pierwszym z dziewiętnastu punktów na nowoutworzonym krakowskim Szlaku Wyspiańskiego.

Zapraszamy do dźwiekowego spaceru po wystawie w towarzystwie dziennikarki Audycji Kulturalnych – Doroty Kołodziejczyk.

Wyspiański w Muzeum Narodowym w Krakowie – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera