Od 8 marca w warszawskiej Kordegardzie można oglądać wystawę kilkunastu figur fajansowych stworzonych w latach 20. i 30. ubiegłego stulecia. Są to wizerunki kobiet wykonane w działającej między 1912 a 1939 rokiem Polskiej Wytwórni Fajansów w Pacykowie.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
O ceramicznych obiektach najwyższej próby opowiadają w podcaście kuratorzy wystawy – prof. Małgorzata Korpała oraz prof. Jakub Lewicki. Co wyróżnia figury z Pacykowa? Jak przekonują nasi goście, obiekty te wpisują się w nurt europejskiej ceramiki art déco, ale łączy je dążenie do ujęcia ruchu, ukazanie powabnych gestów, rozwianych włosów czy rozchylonych ust bohaterek.
Najmniejsza z prezentowanych figur mierzy 20,5 cm. Największa ma ponad metr wysokości. Cztery spośród obiektów eksponowanych na wystawie to jedyne znane egzemplarze. Zapraszamy do wysłuchania podcastu na temat pacykowskiej wytwórni i tworzonej tam ceramice.
Wystawa pt. „Kobieta wyzwolona. Polskie art déco w ceramice” jest prezentowana w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury do 7 kwietnia 2024 roku. Wstęp do galerii jest bezpłatny.
Fot. Grzegorz Karkoszka
Kobieta wyzwolona. Polskie art déco w ceramice – transkrypcja podcastu