Lubomir Tomaszewski w Kordegardzie – Katarzyna Rij

lubomir tomaszewski

W Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum Kultury możecie oglądać wystawę prac Lubomira Tomaszewskiego, „Odłamki”. Znalazły się na niej kultowe ćmielowskie figurki oraz rzeźby z drewna, kamienia i metalu. O twórczości zmarłego przed rokiem artysty w tym odcinku podcastu opowiada współkuratorka pokazu, Katarzyna Rij.

Lubomir Tomaszewski był rzeźbiarzem, choć po wojnie zasłynął z projektowania porcelany w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. „Arabka” i „Śpiewaczka” to jego najbardziej znane projekty. Jury międzynarodowych konkursów nagradzało jego koncepcje nowoczesnych serwisów kawowych. W połowie lat sześćdziesiątych artysta wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, zniechęcony sytuacją polityczną w kraju.

Prace Lubomira Tomaszewskiego pierwszy raz można było zobaczyć w Kordegardzie w 1964 roku. Od czasu kiedy zamieszkał w USA, częściej prezentował swoją twórczość poza Polską. Zawsze jednak tęsknił za swoją ukochaną Warszawą.

Wystawę „Lubomir Tomaszewski. Odłamki” możecie oglądać w Kordegardzie. Galerii Narodowego Centrum do 3 listopada. Kuratorkami ekspozycji są Katarzyna Rij i dr Anna Rudek-Śmiechowska.

 

Fot. Alicja Szulc

Lubomir Tomaszewski w Kordegardzie – Katarzyna Rij – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera