Krzysztof Kamil Baczyński – poeta i żołnierz, a może żołnierz i poeta?

Wyblakła fotografia przedstawia trójkę pozujących ludzi.

W tym roku, dokładnie 22. stycznia 2021 r., przypada setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poeta Pokolenia Kolumbów, który zmarł w wieku 23 lat podczas Powstania Warszawskiego, do dziś jest jednym z najbardziej poczytnych twórców. W podcaście opowiadamy o życiu i twórczości artysty.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W rozmowie z literaturoznawcą prof. Maciejem Urbanowskim z Uniwersytetu Jagiellońskiego skupiamy się na wierszach, które nierozerwalnie wiążą się ze światopoglądem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Przyglądamy się rozumieniu patriotyzmu i bierzemy na warsztat jego wiersze miłosne pisane dla żony Barbary Drapczyńskiej.

W drugiej części podcastu, ze znawcą twórczości poety Wiesławem Budzyńskim rozmawiamy o wojennych losach poety. Wracamy też do wątku konieczności aktywnego udziału w walkach II wojny światowej i spotkania z Czesławem Miłoszem.

W setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Narodowe Centrum Kultury odsłoniło mural poświęcony poecie. Zachęcamy Państwa do wysłuchania podcastu poświęconemu temu wydarzeniu.

Polecamy też Państwu portal Biblioteki Narodowej Polona i obejrzenie wspominanego w rozmowie rękopisu tomiku poetyckiego „W żalu najczystszym”, który Krzysztof Kamil Baczyński podarował swojej żonie w dniu ślubu.

Fot. Krzysztof Kamil Baczyński z żoną i matką, zdjęcie ślubne, 1942 r., z archiwum Wiesława Budzyńskiego

Krzysztof Kamil Baczyński – poeta i żołnierz, a może żołnierz i poeta – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera