„Obłoki śmierci – Bolimów 1915”

W dzisiejszym podcaście rozmawiamy z Ireneuszem Skruczajem, reżyserem filmu „Obłoki śmierci – Bolimów 1915”. Film można oglądać w kinach od 5 listopada. Opowiada o tragicznych wydarzeniach z 1915 roku, gdy na froncie I wojny światowej wykorzystano do masowego ataku broń chemiczną.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem.

Przez osiem miesięcy walk na linii Rawki i Bzury, Niemcy chcieli złamać rosyjski opór, a w tym celu cztery razy przeprowadzili ataki przy użyciu broni chemicznej. W tamtym okresie była to zupełnie nieznana technika wojenna. Niemieckie dowództwo postrzegało te wydarzenia jako na tyle istotne, że odcinek frontu objęty tymi działaniami odwiedził dwukrotnie cesarz – Wilhelm II Hohenzollern.

Pod Bolimowem zginęło ponad 60 tysięcy żołnierzy, nie licząc ofiar cywilnych. Ireneusz Skruczaj dzięki dotarciu do archiwaliów i połączeniu ich z najnowocześniejszą techniką realizacyjną, stworzył bardzo realistyczną opowieść. W Audycjach Kulturalnych opowiedział o swoich zainteresowaniach historią, a także o procesie powstawania filmu.

Fot. Kadr z filmu „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” – żołnierz z aparatem Drägera.

„Obłoki śmierci – Bolimów 1915” – transkrypcja podcastu

Kadr z filmu „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” fot. Seweryn Paczesny
Plakat filmu „Obłoki śmierci – Bolimów 1915”

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Natalia Ryba

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera