Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Dziś Narodowe Święto Niepodległości, które zostało ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 1918 roku. Z okazji jednego z najradośniejszych wydarzeń w historii naszego kraju wspominamy Józefa Piłsudskiego i odwiedzamy jego dom rodzinny.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku to kompleks muzealny oparty na dwóch filarach. Jednym z nich jest dworek „Milusin”, a drugim nowoczesny budynek. Oba te obiekty świetnie ze sobą współgrają, a także wpisują się w krajobraz otaczającego ich lasu. Dworek nie został zdominowany przez nowoczesną budowlę z uwagi na to, że jej spora część znajduje się pod ziemią. Autorami koncepcji architektonicznej są Radosław Kacprzak i Krzysztof Jaraczewski.

„Składający się z dwóch serc kompleks muzealno-edukacyjny tworzy unikatowe w skali całego kraju połączenie kameralności historycznego dworku i terenów wokół niego z nowoczesną przestrzenią nowego budynku”. O działalności muzeum i historii jego powstania opowiada Wojciech Markert – kierownik Działu Wystaw i Popularyzacji Nauki. Zapraszamy do słuchania!

Zachęcamy Państwa również do wysłuchania naszej rozmowy z Maciejem Galankowskim – autorem biografii „Piłsudski. Portret przewrotny”. O słynne wąsy marszałka i jego podobieństwo do pewnego filozofa pytaliśmy w wywiadzie Macieja Walkowskiego.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – transkrypcja podcastu

fot. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
fot. Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Natalia Ryba

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera